ORGANIZERS:

Bakhchisaray district state administration

Bakhchisaray district council

Bakhchisaray city council

 

PARTNERS:

Agency of Regional Development of Bakhchisaray

 

MEDIA-PARTNERS:

Festiwal-wyczieczka
WSCHODNIA BRAMA. ARTPOLE. KRYM
15-16 października, Bachczysaraj

Festiwal odbędzie się w połowie października. Na Krymie to czas spokojnych przemyśleń i dojrzałych owoców pigwy, orzechów i granatów. To ostatni dzwonek dla wszystkich, którzy pragną poczuć ostatni powiew lata i uzbroić się w energię słoneczną, niezbędną w walce z nadchodzącą zimą, ale już bez hałasujących turystów, głośnych dyskotek i męczącej spiekoty.

Festiwal sztuki „Wschodnia Brama. ArtPole. Krym” jest formą wycieczki po mieście - ogrodzie, w którym znajdują się przepiękny Pałac Chanów, średniowieczny uniwersytet, skalne miasto Czuft-Kale, meczety, zabytkowe cmentarze oraz fontanny. Impreza jest skierowana do osób, które poszukują głębszej refleksji, poznania otaczającego ich świata. Sprzyja temu niezwykła historia tego miasta, w którym od najdawniejszych czasów żyli ludzie różnych narodowości i religii, gdzie jeszcze dziś można usłyszeć języki: krymsko - tatarski, ukraiński, rosyjski, armeński, grecki, polski.

W tych dniach krymscy artyści podzielą się z nami sekretami swego mistrzostwa w garncarstwie, tkaniu dywanów, wyrobie ozdób jubilerskich. Nasi goście zostaną wprowadzeni w arkana charakterystycznych rytuałów tego regionu takich jak tajemnicą parzenia kawy, produkcja wschodnich słodkości, rysowanie henną, obróbka ziół, tańce ludowe oraz gra na ludowych instrumentach muzycznych .

Jeśli chodzi o program muzyczny, będzie on składał się z dwóch części - pierwsza to: muzyka narodów (tradycyjna muzyka krymskich Tatr, Czinhine, Greków, Osman) oraz world - music - programme, w którym wezmą udział zespoły z Czech, Cankisou, Polski, Orkiestra Świętego Mikołaja, Białorusi - Port Mone, Ukrainy - DachaBracha oraz Zira. Uczestnikami lendartu będą znani ukraińscy artyści: Żanna Kadyrowa, Andrij Hurenko, Myroslaw Wajdata i wielu innych.

Nowością „ArtPola” jest heliograffiti, czyli rysowanie żywym ogniem w przestrzeni. Artyści Wolodymyr oraz Tatiana Bachtowie, wspólnie z publicznością stworzą za pomocą pochodni ogniste obrazy. Całe to wydarzenie będzie przypominało mistyczny taniec, dlatego przydadzą się nam aparaty dzięki którym uwiecznimy, każdy ulotny i niepowtarzalny moment pokazu.

Festiwal odbędzie się w ruinach skalnego miasta Czuft-Kale, skąd będziemy mogli podziwiać szczyty gór oraz rozciągające się aż po horyzont, lazurowe, skąpane w poświacie pierwszych promieni słońca lub odbijające łunę księżyca Morze Azowskie.Pokaz heliograffiti będziemy podziwiać w malowniczo położonej dolinie Aszlama - Dere. Nazwa doliny w przekładzie z języka tatarskiego oznacza „miejsce gdzie rosną zaszczepione rośliny”. W tym właśnie miejscu przed wiekami wśród kwitnących kwiatów granatu i orzecha pysznił się pierwszy Pałac Chanów Aszlama - Saraj.

„Dla Tatarów krymskich szczepienie roślin jest bardzo ważnym rytuałem” - podkreśla Wołodymyr Bachtow. Festiwal jest próbą rozwinięcia agroturystyki w Bachczysaraju . W przyszłości miasto będzie opierać się przede wszystkim na aktywnej działalności instytucji kulturalnych.

Landart

ГЕРБАРІЙ, геліографіті, Володимр та Тетяна Бахтови

ГЕРБАРІЙ, геліографіті, Володимр та Тетяна Бахтови ГЕРБАРІЙ, геліографіті, Володимр та Тетяна Бахтови ГЕРБАРІЙ, геліографіті, Володимр та Тетяна Бахтови ГЕРБАРІЙ, геліографіті, Володимр та Тетяна Бахтови

ГРИБИ, Жана Кадирова

ГРИБИ, Жана Кадирова ГРИБИ, Жана Кадирова ГРИБИ, Жана Кадирова ГРИБИ, Жана Кадирова ГРИБИ, Жана Кадирова ГРИБИ, Жана Кадирова ГРИБИ, Жана Кадирова ГРИБИ, Жана Кадирова ГРИБИ, Жана Кадирова

МЕРЕЖИВО ШОВКОВИХ ШЛЯХІВ, Сашко Никитюк

МЕРЕЖИВО ШОВКОВИХ ШЛЯХІВ, Сашко Никитюк

В ОЧІКУВАНІ НАПОВНЕНЯ, Віталій Кохан

В ОЧІКУВАНІ НАПОВНЕНЯ, Віталій Кохан В ОЧІКУВАНІ НАПОВНЕНЯ, Віталій Кохан В ОЧІКУВАНІ НАПОВНЕНЯ, Віталій Кохан В ОЧІКУВАНІ НАПОВНЕНЯ, Віталій Кохан В ОЧІКУВАНІ НАПОВНЕНЯ, Віталій Кохан В ОЧІКУВАНІ НАПОВНЕНЯ, Віталій Кохан

Program Festiwalu z podziałem na dni:

15 Października

11:00 – wystawy prac rzemieślników krymsko - tatarskich oraz przygotowanie tradycyjnych potraw (będzie się to odbywało w kilku miejscach: w starej części Bachczysaraju; zwiedzanie można zacząć od Pałacu Chanów przechodząc przez Wschodnią Bramę Czuft -Kale):
- garncarstwo
- tkanie dywanów
- filigran (technika złotnicza polegająca na zdobieniu lub wykonywaniu całego przedmiotu z cienkich drucików ułożonych w ażurową siatkę)
- tajemnice parzenie kawy
- sposoby przygotowania naturalnych barwników
- przygotowanie czebureka (pieróg z ciasta) przyrządzany z mąki, wody i soli, z nadzieniem z mięsa baraniego i ostrymi przyprawami, smażony w oleju.
- wystawa tradycyjnych ukraińskich zabawek.

16:00 Muzyka narodów Krymu
(wielka scena, nieopodal Wschodniej Bramy Czuft - Kale)
Makam
Mustafa Kyzyldeli
Dżezajr
18:00 wolrd music programme
18:00 Zira (Ukraina)
18:45 Okriestra Św. Mikołaja (Polska)
20:00 heliograffiti (malowanie żywym ogniem w przestrzeni, Wołodymyr oraz Tetjana Bachtowie) oraz Port Mone (Białoruś)
20:30 Cankisou (Czechy)
21:45 DachaBracha (Ukraina)

16 Października

11:00 – wystawy prac krymsko - tatarskich rzemieślników oraz Przygotowanie tradycyjnych potraw (będzie się to odbywało w kilku miejscach: w starej części Bachczysaraju; zwiedzanie można zacząć od Pałacu Chanów przechodząc przez Wschodnią Bramę Czuft-Kale):
-garncarstwo
-wyszywanki
-filigran
-tajemnice parzenie kawy
-sposoby przygotowania naturalnych barwników
-przygotowanie czebureka
-wystawa tradycyjnych ukraińskich zabawek
11:30 otwarcie wystawy najciekawszych fotografii wykonanych przez uczestników festiwalu w poprzednich latach. Oprócz tego: spotkania z artystami (Zincirli medrese)
12:00 pierwsza trasa po lendartowych obiektach, stworzonych podczas festiwalu (wycieczki rozpoczną się od Zyndżyrly medrese)

© ArtPole agency 2009
© design - Oksana Pryschepa

hosting —
studio dela design