Решту зробить Бог

відеоінсталяція в публічному просторі

Університет мистецтв (Познань, 2016) в рамках стипендії Gaude Polonia

Одноденна відеоінсталяція — 18 травня 2016 — на вході до університету мистецтв. В цей день у 1944 році кримські татари були депортовані з Криму. Пів століття вони провели на відстані тисяч кілометрів від півострова. За часів незалежної України почали повертатися. 18 травня кримські татари традиційно вшановували пам’ять загиблих під час депортації, запалюючи свічки на центральній площі Сімферополя. Навесні’2014 відбулася анексія Криму Росією. Акція зі вшановування пам’яті була заборонена.

На відео кілька тисяч кримських татар 18/05/2015 підіймаються на Чатир-Даг. Цю гору вони вважають святою, і йдуть туди заради спільної молитви. Текст на сходах — історія депортації.

Якщо, як доводять мас-медіа, населення Криму одностайно підтримало вступ до Російської Федерації, то хто всі ці люди? Невже мій сон? В цей день я була разом з ними на вершині. Коли ми поверталися, у підніжжя Чатир-Дага чергували представники спецслужб. Мене не полишало питання, що я можу зробити всупереч цьому? Я запитала про це в того, хто йшов поруч. І почула відповідь: «Зроби все, що можеш, решту зробить Бог». Через рік, коли готувалася інсталяція, з’ясувалося, що відтепер похід на священну гору відбуватиметься «санкціоновано», тобто і він контролюватиметься окупантами.
Оля Михайлюк